CLLD (Community Led Local Development)

CLLD (eng. Community Led Local Development - lokalni razvoj pod vodstvom zajednice) je mehanizam za uključivanje partnera na lokalnoj razini, uključujući i predstavnike civilnog društva i lokalne gospodarske dionike, u izradu i provedbu integrirane lokalne razvojne strategije koja pomaže njihovom području u prijelazu k održivoj budućnosti.

CLLD se provodi putem integriranih i multi-sektorskih strategija lokalnog razvoja dizajniranih na način da uvažavaju lokalne potrebe i potencijale, uključuje inovativne razvojne mogućnosti u lokalnom kontekstu, umrežavanje i suradnju. Uredbom (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. definirana je potpora lokalnom razvoju pod vodstvom zajednice (CLLD) iz Europskih strukturnih i investicijskih (ESI) fondova u okviru programskog razdoblja 2014.-2020.

Uredbom (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) LAG-ovi su definirani kao nositelji CLLD pristupa u razvoju ruralnih područja (putem provedbe svojih Lokalnih razvojnih strategija u ruralnom razvoju - LRS). 

Uredbom (EU) br. Uredbom (EU) br. 508/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) FLAG-ovi su definirani kao nositelji CLLD pristupa u razvoju ribarstvenih područja (putem provedbe svojih Lokalnih razvojnih strategija u ribarstvu – LRSR).

 

Provedba u Republici Hrvatskoj u programskom razdoblju 2014.-2020.

CLLD se, u Republici Hrvatskoj, provodi putem Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj u okviru Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., te putem Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo u okviru Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., što je definirano Partnerskim sporazumom između Republike Hrvatske i Europske komisije za korištenje ESI fondova za rast i radna mjesta u razdoblju 2014-2020.

 

8 načela CLLD-a

 

Zašto CLLD

Temeljeno na dosadašnjim iskustvima Inicijativa Zajednice i provedbi LEDAER osi 2007-2013: Više uputa zemljama članicama u provedbi pravnog okvira → više fleksibilnosti bez prevelikih ograničenja

 

Cilj CLLD-a

LEADER učiniti učinkovitijim za potporu inovacijama i lokalnom upravljanju

 

Konkretno:

  • Jačanje uloge Lokalnih razvojnih strategija kao centralnog alata za razvoj – oblikovanje i implementaciju (uključivo i poboljšanje monitoringa i evaluacije lokalnog razvoja)
  • Jačanje LEADER pristupa integralnom razvoju lokalnih područja
  • Jačanje slobode LAG-ova u odabiru projekata koji se najbolje uklapaju u njihove razvojne strategije
  • Jasna podjela zadaća između nadležnih tijela i LAG-ova (ovisno o odabranom modelu provedbe)
  • Veći fokus na animaciju i jačanje kapaciteta (posebno tijekom pripreme LRS)
  • Jačanje partnerskog/participacijskog pristupa - posebno privatnog sektora (civini i gospodarski)
  • Racionalizacija transnacionalne suradnje - prema konkretnim i jasno definiranim potrebama
  • Jačanja alata umrežavanja između LAG-ova (nacionalno) i na razin EU - sinergija nacionalnih instrumenata umrežavanja s drugim ESI fondovima (financiranje aktivnosti iz više izvora/fondova)
  • Omogućavanje ruralnim područjima provedbu stvarno integriranih i multisektorskih, multidisciplinarnih strategija za financiranje razvoja iz svih ESI fondova (podloga za multiizvorsko financiranje) bez obzira na veličinu/snagu područja
  • Poboljšanje ruralno - urbanih i ruralno - obalnih veza
  • Poboljšanje intervencija koje se odnose na društvena pitanja na područjima provedbe LEADER programa (teritoriju LAG-ova)

 

Što očekujemo

  • Razdoblje 2014-2020 kao prijelazna faza prema stvarnom multi-izvorskom financiranju lokalnog razvoja putem provedbe CLLD-a
  • Razvoj politika i volje nadležnih tijela za stvarnu realizaciju CLLD-a

 

Regulatorni okvir provedbe LEADER-CLLD-a na razini EU i Republike Hrvatske, popis temeljnih akata

Više...

Održana konferencija INSPIRA LEADER 2

Održana konferencija INSPIRA LEADER 2

08 Svibanj 2023
U Mošćeničkoj Dragi se, od 24.-26. svibnja 2023. godine, održala konferencija INSPIRA LEADER 2, u organizaciji LEADER mreže Hrvatske, LAG-a…
Više...
Skupštine LmH u 2023. godini

Skupštine LmH u 2023. godini

06 Travanj 2023
Izborna skupština LEADER mreže Hrvatske održana je 29. ožujka 2023. godine u Korčuli u okviru radionice za LAG-ove pod nazivom:"Provedba LEADER…
Više...
LMH radionice u 2023. godini: Zagreb, Šibenik, Korčula, Mošćenička Draga

LMH radionice u 2023. godini: Zagreb, Šibenik, Korčula, Mošćenička Draga

01 Veljača 2023
LEADER mreža Hrvatske od siječnja 2023. godine nastavlja sa jačanjem kapaciteta lokalnih akcijskih grupa kao jednim od svojih ključnih stateških…
Više...
Suradnja LmH i FAMENET-a u 2022. godini

Suradnja LmH i FAMENET-a u 2022. godini

04 Prosinac 2022
U 2022. godini LmH, kao Geoekspert (GE) FAMENET-a za Hrvatsku, intenzivno je surađivala sa FAMENET-ovim odjelom za stručnu potporu u implementaciji Europskog…
Više...
Deklaracija iz Lednica - Zajedno za pametnu ruralnu Europu

Deklaracija iz Lednica - Zajedno za pametnu ruralnu Europu

02 Prosinac 2022
Na skupu održanom u Lednicama u Češkoj, pod nazivom: „Lokalni razvoj vođen zajednicom i pametna sela kao inovativni alati za učinkovit…
Više...
Umrežavanjem do novih kompetencija

Umrežavanjem do novih kompetencija

03 Prosinac 2022
16. kolovoza 2022. započeo je novi ESF projekt u partnerstvu „Umrežavanjem do novih kompetencija“ (UP.04.2.1.11.0088). Projekt provodi LAG Vallis Colapis u…
Više...
Društveni centar Ozalj

Društveni centar Ozalj

02 Travanj 2021
LEADER mreža Hrvatske (LMH) sudjeluje kao partner na projektu sufinanciranom od strane Europskog socijalnog fonda (Prostori sudjelovanja) te Ureda za…
Više...
Institucionalna podrška Nacionalne zaklade

Institucionalna podrška Nacionalne zaklade

22 Prosinac 2020
LEADER mreža Hrvatske (LmH) u razdoblju 2021. - 2023. godine koristi institucionalnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u…
Više...
Urbana primjena CLLD (Community Led Local Development) metodologije kao sredstvo za društveno uključivanje mladih

Urbana primjena CLLD (Community Led Local Development) metodologije kao sredstvo za društveno uključivanje mladih

15 Studeni 2016
Projektu „Urbana primjena CLLD (Community Led Local Development) metodologije kao sredstvo za društveno uključivanje mladih“ je u iznosu od 119.752,00…
Više...
Platforma za Dobru ekonomiju

Platforma za Dobru ekonomiju

10 Studeni 2015
Novi projekt u kojem sudjeluje LEADER mreža Hrvatske pod nazivom Platforma za dobru ekonomiju (PDE) je počeo s provođenjem 15.studenog…
Više...